Rehabilitacja stawu kolanowego Łódź.

Tel. 501 597 923

Rehabilitacja stawu kolanowego Łódź. Fizjoterapia po artroskopii, skręceniu, w zespołach przeciążeniowych.

Najczęstszymi obrażeniami stawu kolanowego są skręcenia. W zależności od siły i charakteru urazu może dojść do lekkiego naciągnięcia więzadeł bądź do ich całkowitego zerwania. Najczęściej uszkodzone są więzadła poboczne, krzyżowe i łękotki. W zależności od stopnia uszkodzenia, różnie będzie przebiegało leczenie: od krótkiego odpoczynku do skomplikowanego zabiegu operacyjnego i długiej rehabilitacji.
Bardzo często urażone zostaje więzadło poboczne piszczelowe, łękotka przyśrodkowa i więzadło krzyżowe przednie.

Terapia wad postawy Łódź.

Wady kolan

Anatomia stawu kolanowego.
Jest to staw złożony utworzony  przez dalszy koniec kości udowej i bliższy koniec kości piszczelowej, oraz staw rzepkowo-udowy pomiędzy kością udową i rzepką. Pomiędzy nimi znajdują się łękotki: boczna i przyśrodkowa, przytwierdzone do kości piszczelowej za pomocą więzadeł wieńcowego i pierścieniowego. Łękotki pogłebiają i dopasowują do siebie powierzchnie stawowe, działają amortyzująco, umożliwiają ruchy rotacyjne przy zgiętym stawie. Dzielą staw na dwa piętra: górne – staw łękotkowo-udowy, w którym zachodzą ruchy zgięcia i wyprostu; dolne – staw łękotkowo-piszczelowy, w którym zachodzą ruchy rotacyjne. Łękotka przyśrodkowa jest bardziej przytwierdzona, mniej ruchoma i przez to bardziej narażona na rozerwania.
Wewnątrzstawowo są więzadła krzyżowe: przednie ACL i tylne PCL. Ich zadaniem jest stabilizacja stawu, przeciwdziałają one nadmiernym ruchom ślizgowym w stawie. ACL zapobiega przeprostowi i nadmiernej rotacji wewnętrznej goleni. Pełni bardzo ważno funkcję czucia głębokiego – propriocepcji – informuje o położeniu stawu, uczestniczy w kontroli koordynacji mięśni otaczających staw.

Rehabilitacja kolana Łódź.

Staw kolanowy

Zewnątrzstawowo przebiegają więzadła poboczne: boczne – strzałkowe, przyśrodkowe – piszczelowe. Również stabilizują staw, uniemożliwiają koślawienie i szpotawienie.
Staw rzepkowo-udowy uczestniczy w przenoszeniu siły dla mięśnia czworogłowego uda, zwiększając ramię siły dzięki czemu mięsień może działać bardziej efektywnie.
Na staw kolanowy działa kilka mięśni:
– mięsień czworogłowy uda – prostownik stawu, należy do grupy przednie mięśni uda. Tworzą go cztery głowy – brzuśce: przyśrodkowa, boczna, prosta, pośrednia. Zakończone są wspólnym ścięgnem rzepki i rzepką

Rehabilitacja po artroskopii kolana Łódź.

Mięśnie przedniej grupy uda

-mięśnie kulszowo-goleniowe – zginacze i rotatory stawu. Jest to grupa tylna mięśni uda.

Rehabilitacja po skręceniu kolana Łódź.

Mięśnie tylnej grupy uda

Ćwiczenia stawu kolanowego. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL – więzadła krzyżowego przedniego.

 

Rehabilitacja kolana Łódź.

Izometria

 

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL Łódź.

Zwiększanie zgięcia

Rehabilitacja po rekonstrukcji łąkotki Łódź.

Zwiększanie zgięcia

Rehabilitacja kolana Łódź.

Rozciąganie grupy kulszowo – goleniowej

Rehabilitacja po protezoplastyce kolana Łódź.

Rozciąganie grupy kulszowo – goleniowej