Rehabilitacja stawu biodrowego Łódź.

Rehabilitacja stawu biodrowego Łódź.

Tel: 501 597 923

Najczęstsze syndromy nieprawidłowości stawu biodrowego:

  • przednie przesunięcie głowy kości udowej,
  • przednie przesunięcie głowy kości udowej z rotacją zewnętrzną,
  • nadmierne przywiedzenie,
  • przeprost bioder z towarzyszącym przeprostem kolan,
  • nadmierna rotacja zewnętrzna,
  • niestabilność biodra,
  • ograniczenie ruchomości z górnym przesunięciem głowy kości udowej,
  • boczne przesunięcie głowy kości udowej.

Staw biodrowy tworzy głowa kości udowej i panewka kości miedniczej.

Z wiekiem dochodzi do zurzycia się stawu. Chrząstka stawowa ulega wytarciu, powierzchnie stawowe stają się chropowate, tworzą się wyrośla kostne zwane osteofitami. Pojawia się ból, ograniczenie funkcji.

Dzieje się to na skutek nadmiernego obciążenia stawu i nadmiernie napiętej torebki stawowej. Dochodzi do upośledzonej wymiany tlenu w chrząstce stawowej. Zakres ruchu się zmniejsza kolejno dla:
– rotacji wewnętrznej,
– odwodzenia,
– zgięcia,
– wyprostu,
– rotacji zewnętrznej.
Pierwszymi oznakami zwyrodnienia jest właśnie ograniczenie ruchu, twardzy opór końcowy, ból.
Próbując spowolnić proces zwyrodnieniowy, pracujemy nad zwiększeniem zakresu ruchu, rozciągając jednocześnie torebkę stawową.

Endoproteza to inaczej sztuczny staw, który w postaci implantu zastępuje nasz naturalny. Zabieg endoprotezoplastyki polega więc na usunięciu zdegradowanych i zużytych elementów stawu biodrowego i zastąpieniu ich sztucznymi częściami. Endoprotezy zbudowane są z metali obojętnych dla organizmu pacjenta takich jak tytan, które minimalizują ryzyko odrzucenia implantu. Endoproteza składa się z trzpienia, który wprowadzany jest do kanału szpikowego kości udowej i to na nim osadzona jest kulista głowa, która umożliwia wykonywanie ruchów. Dodatkowo w skład endoprotezy wchodzi komponent panewkowy w postaci  wydrążonej półkuli, który implantowana jest w miejsce naturalnej, kostnej chorej panewki stawu biodrowego i to pomiędzy nią a głową dochodzi do ruchu.

Rehabilitacja stawu biodrowego Łódź.

Rehabilitacja stawu biodrowego Łódź