Rehabilitacja ortopedyczna Łódź.
Tel. 501 597 923
Rehabilitacja ortopedyczna Łódź. Po artroskopii, endoprotezie, złamaniu, skręceniu, naderwaniu. W tendinopatii. Dojazd do pacjenta.
HOMUNCULUS
Homunkulus jest modelem odwzorowującym człowieka, ale w bardzo specyficzny sposób- części ciała, które są silniej reprezentowane w korze mózgowej, na modelu przedstawiane są jako większe, przez co postaci te wyglądają dość karykaturalnie. Istnieją dwa rodzaje homunkulusów- jedne obrazują reprezentację czuciową w korze mózgowej, a drugie odpowiadają za reprezentację ruchową.
W przypadku homunkulusów czuciowych największe rozmiary osiągają usta, język, twarz, stopy, dłonie i genitalia- te obszary są najbardziej wrażliwe na bodźce i różnicują je w największym stopniu.
Homunkulus motoryczny to z kolei postać przedstawiająca proporcje pomiędzy reprezentacją ruchową w mózgu poszczególnych organów. I tak największe rozmiary osiągają u niego zdecydowanie dłonie, a następnie twarz wraz z ustami i językiem. Nietrudno wyobrazić sobie dlaczego tak jest- manipulowanie dłońmi z przeciwstawnym kciukiem zapewnia dużą precyzję ruchu, z kolei twarz, a szczególnie ruchy ust i języka umożliwiają mowę, będącą podstawą porozumiewania się homo sapiens.
Dzięki ćwiczeniom osiągają niezwykłą dokładność ruchu, co znajduje odzwierciedlenie także w korze ruchowej.
Kora mózgowa jest niezwykłym organem, niemniej niekiedy na skutek wylewów, udarów, czy wypadków niektóre jej obszary mogą ulec uszkodzeniu.

Humunkulus
Homunkulus to też mały człowieczek, którego w średniowieczu wielu alchemików próbowało stworzyć w sposób sztuczny (podobnie jak kamień filozoficzny). Homunkulus miał wyglądać jak małe, pomarszczone dziecko.
Rehabilitacja ortopedyczna Łódź.
Sprytne gadżety rozwijające cierpliwość, koordynację nerwowo-mięśniową, orientację przestrzenną.
Powerball został wynaleziony w Stanach Zjednoczonych przez NASA do treningu astronautów w stanie nieważkości. Ponieważ waga nie ma znaczenia w kosmosie, zbudowali dodatek treningowy który w zamian wykorzystuje siłę odśrodkową.
Yoyo (inaczej zwane kołem Maxwella) – rodzaj zabawki w postaci ciężarka-szpulki zawieszonego na sznurku. Ciężarek, opuszczony na sznurku trzymanym za nieumocowany koniec, rozwija go wpadając w ruch obrotowy.
PowerBall

Powerball
Fantastyczne urządzenie pomocne w rehabilitacji barku.
Został wynaleziony w Stanach Zjednoczonych przez NASA do treningu astronautów w stanie nieważkości. Ponieważ waga nie ma znaczenia w kosmosie, zbudowali dodatek treningowy który w zamian wykorzystuje siłę odśrodkową. Wspólnie z terapeutami stworzyli PowerBall.
Ponieważ PowerBall wykorzystuje siłę odśrodkową, poziom treningu automatycznie dopasowuje się do użytkownika.
Rotor wewnątrz wiruje wokół osi która obraca się prostopadle do osi rotacji rdzenia. Przez obracanie wprowadzamy rotor na większe obroty. To powoduje głośniejszy dźwięk który dopinguje nas do wytężenia sił i próby wprowadzenia PowerBall na nawet wyższe obroty.
Działa bez baterii. Porusza się jedynie dzięki sile mięśni. 200 gramowy obciążnik znajduje się wewnątrz rdzenia. Wprowadzony w ruch generuje rotacyjny impuls wokół osi. Można to porównać do jeżdżenia na rowerze. Im szybciej jedziesz, tym stabilniej i tym więcej energii potrzebujesz by zmienić kierunek.
Rotor również generuje rodzaj stabilności z siły płynącej z wewnątrz oraz z pędu rotora. Użytkownik próbuje obrócić rotor i jego oś, tym samym powodując odśrodkowy ruch rotora. Rotor reaguje ruchem o odwrotnym kierunku by zachować balans. To samo dzieje się gdy potoczysz oponę, w momencie obniżenia prędkości zacznie przewracać się na bok, jednak z powodu przyśpieszenia generowanego upadkiem, zwiększa się stabilność i koło wróci do pionu. Te upadki będą się pogłębiać w miarę jak opona zacznie tracić prędkość aż do momentu gdy spadnie pod zbyt dużym kątem by wytworzona siła przezwyciężyła siłę grawitacji. Siły generowane przez taki upadek są znacznie większe niż mógłbyś przypuszczać. Przy 10.000 obrotach na minutę generowana siła jest większa o 75-krotność wagi rotora! To znaczy około 15 kilogramów!
PowerBall jest nadzwyczajnie efektywnym dodatkiem treningowym do zwiększania siły mięśni w swoich palcach, dłoniach, nadgarstkach oraz ramionach. Wzmaga cyrkulację krwi, wzmacnia więzadła oraz redukuje kontuzje wywołane sportem. Jest bezcennym dodatkiem treningowym w sportach wymagających mocnego uścisku i/lub dobrej koordynacji.
YOYO

Yoyo (inaczej zwane kołem Maxwella) – rodzaj zabawki w postaci ciężarka-szpulki zawieszonego na sznurku. Ciężarek, opuszczony na sznurku trzymanym za nieumocowany koniec, rozwija go wpadając w ruch obrotowy. Po pełnym rozwinięciu sznurka ciężarek zachowuje moment pędu ruchu obrotowego i nawijając sznurek wędruje w górę. Istnieje wiele teorii o pochodzeniu jojo, lecz prawdopodobnie wywodzi się ono z Chin.
Żeby efektywnie i efektownie bawić się jojo trzeba włożyć palec w pętelkę ze sznurka i dokładnie zawinąć sznurek na osi, po czym opuścić jojo i w odpowiednim momencie szarpnąć delikatnie do góry.
Obecnie zabawka zmieniła formę. Posiada kulkowe łożysko, które powoduje, iż po opuszczeniu jojo na koniec sznurka, zaczyna się ono kręcić w miejscu. To umożliwia wykonywanie różnego rodzaju sztuczek (tricków).
Wyróżnia się pięć podstawowych stylów jojowania, różnią się one sposobem mocowania jojo do sznurka i palca, co w zależności od stylu zmienia możliwości wykonywania tricków. Style te to:
1A – klasyczne jojo przyczepione do sznurka i palca
2A – dwa jojo, każde obsługiwane przez oddzielną rękę, wykonywane tricki to tzw. loopy (tricki zapętlające się)
3A – tak jak 2A, z różnicą tricków, które zaczerpnięte są ze stylu 1A
4A – jojo nie jest przyczepione do sznurka, bawiący się wyrzuca je w powietrze, nadając mu tym samym ruch wirowy
5A – jojo nie jest przyczepione do palca, zaś na końcu sznurka, umieszczona jest przeciwwaga (np. w formie kostki).