Następstwem każdego poważniejszego urazu są obrażenia tkanek : kości, stawów, torebki stawowej, więzadeł, scięgien, mięśni, nerwów, skóry. Każdy proces naprawy zaistniałego uszkodzenia przebiega w trzech fazach:
• zapalnej, nazywanej fazą wyjściową, trwającej od 3 do 7 dni, charakteryzującą się przygotowaniem rany do następczego gojenia, poprzez usunięcie martwych tkanek i bakterii. Brzegi rany wypełniają się włóknikiem, zaczyna odkładać się kolagen. Jest to forma kolagenu mało odporna na siły mechaniczne, jego włókna układają się bardzo chaotycznie, nie odwzorowując przez to rozciągliwych właściwości zdrowej tkanki. Jeżeli okres ten bedzie się przedłużał, to formująca się blizna będzie miała tendencję do przerastania i tworzenia przykurczy,
• proliferacji, zwanej fibroblastryczną, trwającą od 7 dni do 7 tygodni. Zachodzi jeszcze intensywniejsze odkładanie się kolagenu,
• przebudowy, nazwanej fazą dojrzewania, która trwa nawet do roku czasu. W tym okresie dochodzi do ukształtowania pełnowartościowej blizny. Włókna kolagenu przybierają bardziej uporządkowany charakter, a ich ułożenie jest zgodne z siłami działającymi na dany obszar, tak aby sprostać obciążeniom.
Generalnie utworzona blizna ma odmienne właściowości od pierwotnie zdrowej tkanki: jest mniej rozciągliwa, nie ma zdolności kurczenia się, bo nie może zastąpić włókien mięśniowych i jest mniej odporna na urazy. Aby właściowości blizny były najbardziej optymalne, każda z faz gojenia musi przebiegać w sposób kontrolowany.

 
Faza zapalna nie może sie przedłużać, a osiągnąć to można dzięki stosowaniu się do podstawowej zasady postępowania po ostrym urazie: PRICE:
• P – protection – ochrona miejsca obrażenia, czy poprzez usztywnienie złamania, opatrunek zranienia, nedopuszczenie do zakażenia i dalszego uszkodzenia,

 

• R – rest – odpoczynek,

• I – ice – schładzanie – stosowanie okładów z lodu, bądź specjalnych woreczków żelowych utrzymujących niską temperaturę. Ma to na celu działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe,

• C – copression – ucisk, aby zapobiec krwawieniu i obrzękowi,

• E – elewation – uniesienie zranionej okolicy, najlepiej ponad poziom serca, w celu zapobiegania nadmiernemu krwawieniu i obrzękowi.

W tej fazie można już zacząć stosowanie zabiegów działających przeciwbólowo, przeciwzapalnie, np: TENS, jonoforeza, fonoforeza, interferencja, diadynamik, krioterapia.
W okresie proliferacji stosuje się ultradzwięki, które wspomagają tworzenie bardziej odpornej formy kolagenu, którego włókna układają się w bardziej uporządkowany sposób; laser biostymulacyjny i pole magnetyczne, które stymulują komórki do naprawy i rozbudowy, a także pobudzają rozrost naczyń krwionośnych, przyczyniając sie do poprawy ukrwienia. W tym okresie rozpoczyna się odpwiednie ćwiczenia i mobilizacje blizny aby nadać jej charakter zbliżony do zdrowej tkanki.
W fazie dojrzewania kontynuuje się ćwiczenia i mobilizacje blizny, zwiększając stopniowo intensywność i natężenie aplikowanej siły.