PowerBall został wynaleziony w Stanach Zjednoczonych przez NASA do treningu astronautów w stanie nieważkości. Ponieważ waga nie ma znaczenia w kosmosie, zbudowali dodatek treningowy który w zamian wykorzystuje siłę odśrodkową. Wspólnie z terapeutami stworzyli PowerBall.
Ponieważ PowerBall wykorzystuje siłe odśrodkową, poziom treningu automatycznie dopasowuje się do użytkownika.
Rotor wewnątrz PowerBall wiruje wokół osi która obraca się prostopadle do osi rotacji rdzenia PowerBall. Przez obracanie PowerBall wprowadzamy rotor na większe obroty. To powoduje głośniejszy dźwięk który dopinguje nas do wytężenia sił i próby wprowadzenia PowerBall na nawet wyższe obroty.
PowerBall działa bez baterii. Porusza sie jedynie dzięki sile mieśni. 200 gramowy obciążnik znajduje sie wewnątrz rdzenia PowerBall. Wprowadzony w ruch generuje rotacyjny impuls wokół osi. Można to porównac do jeżdzenia na rowerze. Im szybciej jedziesz, tym stabilniej i tym wiecej energii potrzebujesz by zmienić kierunek.
Rotor w PowerBall (wiekszość masy położona jest około 2 cm od osi) również generuje rodzaj stabilności z siły płynącej z wewnątrz oraz z pędu rotora. Użytkownik próbuje obrócić rotor i jego oś, tym samym powodując odśrodkowy ruch rotora. Rotor reaguje ruchem o odwrotnym kierunku by zachować balans. To samo dzieje się gdy potoczysz oponę, w momencie obniżenia prędkości zacznie przewracać sie na bok, jednak z powodu przyśpieszenia generowanego upadkiem, zwiększa się stabilność i koło wróci do pionu. Te upadki będą się pogłębiać w miare jak opona zacznie tracić prędkość aż do momentu gdy spadnie pod zbyt dużym kątem by wytworzona siła przezwyciężyła siłę grawitacji. Siły generowane przez taki upadek są znacznie większe niż mógłbyś przypuszczać. Przy 10.000 obrotach na minutę generowana siła jest większa o 75-krotność wagi rotora! To znaczy około 15 kilogramów!
PowerBall jest nadzwyczajnie efektywnym dodatkiem treningowym do zwiększania siły mięśni w swoich palcach, dłoniach, nadgarstkach oraz ramionach. PowerBall także wzmaga cyrkulację krwii, wzmacnia więzadła oraz redukuje kontuzje wywołane sportem. Jest bezcennym dodatkiem treningowym w sportach wymagających mocnego uścisku i/lub dobrej koordynacji.