Najczęstszymi obrażeniami stawu kolanowego są skręcenia. W zależności od siły i charakteru urazu może dojść do lekkiego naciągnięcia więzadeł bądź do ich całkowitego zerwania. Najczęściej uszkodzone są więzadła poboczne, krzyżowe i łękotki. W zależności od stopnia uszkodzenia, różnie będzie przebiegało leczenie: od krótkiego odpoczynku do skomplikowanego zabiegu operacyjnego i długiej rehabilitacji.
Bardzo często urażone zostaje więzadło poboczne piszczelowe, łękotka przyśrodkowa i więzadło krzyżowe przednie.
Anatomia stawu kolanowego.
Jest to staw złożony utworzony  przez dalszy koniec kości udowej i bliższy koniec kości piszczelowej, oraz staw rzepkowo-udowy pomiędzy kościa udową i rzedpką. Pomiędzy nimi znajdują się łękotki: boczna i przyśrodkowa, przytwierdzone do kości piszczelowej za pomocą więzadeł wieńcowego i pierścieniowego. Łękotki pogłebiają i dopasowują do siebie powierzchnie stawowe, działają amortyzująco, umożliwiają ruchy rotacyjne przy zgiętym stawie. Dzielą staw na dwa piętra: górne – staw łękotkowo-udowy, w którym zachodzą ruchy zgięcia i wyprostu; dolne – staw łękotkowo-piszczelowy, w którym zachodzą ruchy rotacyjne. Łękotka przyśrodkowa jest bardziej przytwierdzon, mniej ruchoma i przez to bardziej narażona na rozerwania.
Wewnątrzstawo są więzadła krzyżowe: przednie ACL i tylne PCL. Ich zadaniem jest stabilizacja stawu, przeciwdziałają one nadmiernym ruchom ślizgowym w stawie. ACL zapobiega przeprostowi i nadmiernej rotacji wewnętrznej goleni. Pełni bardzo ważno funkcję czucia głębokiego – propriocepcji – informuje o położeniu stawu, uczestniczy w kontrol koordynacji mięśni otaczających staw.

     

Zewnątrzstawowo przebiegają więzadła poboczne: boczne – strzałkowe, przyśrodkowe – piszczelowe. Również stabilizują staw, uniemożliwiają koślawienie i szpotawienie.
Staw rzepkowo-udowy uczestniczy w przenoszeniu siły dla mięśnia czworogłowego uda, zwiększając ramię siły dzięki czemu mięsień może działać bardziej efektywnie.
Na staw kolanowy działa kilka mięśni:
mięsień czworogłowy uda – prostownik stawu, należy do grupy przednie mięśni uda. Tworzą go cztery głowy – brzuśce: przyśrodkowa, boczna, prosta, pośrednia. Zakończone są wspólnym ścięgnem rzepki i rzepką.

Mięśnie kulszowo-goleniowe – zginacze i rotatory stawu. Jest to grupa tylna mięśni uda.

Ćwiczenia stawu kolanowego. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL – więzadła krzyżowego przedniego.

Ćwiczenia izometryczne mięśnia czworogłowego uda – zwinięty kocyk umieszczamy pod kolanem. Napinamy mięsień prubując docisnąć kocyk, prstując staw kolanowy. Jednocześnie możemy zginać grzbietowo staw skokowy – palce stopy na siebie.

Zwiększanie zgięcia w stawie.

    

Zwiększanie wyprostu w stawie.

  

Wzmacnianie mięśni.

 

Ćwiczenia koordynacji, propriocepcji.